COMPETIZIONI JUNIOR – INLINE

Monday 9 November (FT-Sportpark)
10.00-12.00/ 14.00-16.00 Registration of Junior teams
Tuesday 10 November (FT-Sportpark)
Junior Judges arrive
07.00 Practice Junior Ladies Figures
08.00 Practice Junior Men’s Figures
09.00 Practice Junior Solo Compulsory Dance (training by Nations)
12.00 Practice Ladies Short Programme (3 groups)
14.00 Practice Junior Men’s Short Programme (2 groups)
14.00-15.30 Registration of Junior Teams
15.00 Practice Junior Ladies Long Programme (3 groups)
16.00 Draw for Junior Championships and Inline (Incl. Figure groups)
18.00 Practice Junior Men;s Long Programme (2 groups)
19.20 Practice Inline Ladies Short & Long Programmes
20.30 Practice Inline Men’s Short & Long Programmes
21.30 End of Practice

Wednesday 11 November (FT-Sportpark)
07.00 Practice Junior Ladies Figures
08.00 Practice Junior Men’s Figures
09.00 Practice Junior Pairs Short & Long Programmes
10.00 Junior Judges Meeting
10.10 Practice Junior Compulsory Dances & OD (1 group)
12.10 Practice Junior Ladies Long Programme (3 groups)
15.10 Practice Junior Men’s Long Programme (2 groups)
16.20 Practice Junior Free Dance
17.10 Practice Junior Solo Free Dance (3 groups)
18.30 Break
20.00 COMPETITION INLINE LADIES SHORT PROGRAMME
20.50 COMPETITION INLINE MEN’S SHORT PROGRAMME

21.30 Practice Inline Ladies Long Programme
22.15 Practice Inline Men’s Long Programme
23.00 End of Practice

Thursday 12 November (FT-Sportpark)
07.30 Practice Junior Compulsory Dances & OD (2 groups)
09.30 Practice Pairs Short Programme
10.15 COMPETITION JUNIOR LADIES FIGURES (1-2)
13.00 Practice Junior Free Dance
14.00 COMPETITION LADIES FIGURES (3-4)
16.45 Practice Junior Men’s Short Programme
17.35 Practice Junior Solo Compulsory Dance (3 groups)
18.45 Break
19.30 COMPETITION INLINE LADIES LONG PROGRAMME
20.15 COMPETITION INLINE MEN’S LONG PROGRAMME

20.45 MEDAL CEREMONY FOR INLINE/LADIES FIGURES
21.15 Practice Junior Ladies Short Programme(3 groups)
23.00 End of Practice

Friday 13 November (FT-Sportpark)
07.00 COMPETITION JUNIOR MEN’S FIGURES
09.30 Break
09.45 COMPETITION JUNIOR SOLO COMPULSORY DANCES
11.45 COMPETITION JUNIOR COUPLES COMPULSORY DANCES

12.45 Break
13.45 COMPETITION JUNIOR MEN’S SHORT PROGRAMME
14.55 COMPETITION JUNIOR COUPLES ORIGINAL DANCE
15.55 COMPETITION JUNIOR LADIES SHORT PROGRAMME
18.30 COMPETITION JUNIOR PAIRS SHORT PROGRAMME

19.10 Break
20.00 OPENING CEREMONY Medal Ceremony for Men’s Figures
21.30 End of Competition

Saturday 14 November (FT-Sportpark)
07.00 Practice Junior Solo Free Dance
08.00 12.00 Registration for Senior Teams
08.30 Practice Ladies Long Programme (without music) (3 groups)
09.30 Practice Men’s Long Programme (without music) (2 groups)
10.10 Practice Junior Couples Free Dance (2 groups)
11.00 Practice Junior Pairs Long Programme (2 groups)
11.50 Break
12.00 COMPETITION JUNIOR SOLO FREE DANCE
13.30 COMPETITION JUNIOR LADIES LONG PROGRAMME (GRP 1)

15.00 Break
16.15 COMPETITION JUNIOR LADIES LONG PROGRAMME (FINAL GROUP)
17.30 COMPETITION JUNIOR MEN’S LONG PROGRAMME
19.00 COMPETITION JUNIOR COUPLES FREE DANCE
19.45 COMPETITITION JUNIOR PAIRS LONG PROGRAMME

20.30 MEDAL PRESENTATIONS AND CLOSING CEREMONY FOR JUNIORS FAREWELL PARTY

COMPETIZIONI SENIOR – SOLO DANCE – GRUPPI SHOW PRECISION

Sunday 15 November (FT-Sportpark)
08.00-12.00 Registration for Senior Teams
11.00 Practice Senior Ladies Figures
12.30 Practice Senior Men’s Figures
14.00-15.00 Draw for Senior Teams
14.00 Practice Senior Pairs (not on Competition floor!!)
15.00 Practice on Neue Messe /Convention Hall for Opening Ceremony
15.30 Practice Senior Couples Dance (not on Competition floor!!)
18.00 Practice Senior Ladies Figures
18.00 Senior Judges Meeting
19.30 End of Practice
19.30 DEMONSTRATION OF TWO NEW COUPLES DANCES CASTEL MARCH AND TANGO DELANCO 21.30 End of Demonstrations

Monday 16 November (FT-Sportpark)
08.00 COMPETITION SENIOR LADIES FIGURES (Figs 1-2)
10.45 Practice Senior Men’s Figures
11.45 COMPETITION SENIOR LADIES FIGURES (Figs 3-4)
14.30 Senior Free Dance Practice (not on competition floor!!)
16.00 Finish
Neue Messe / Convention Hall
08.00 Practice Senior Couples Compulsory Dances & OD (2 groups)
10.00 Practice Senior Pairs Short & Long Programmes (2 groups)
11.40 Practice Senior Solo Compulsory Dances Ladies (3 groups)
13.25 Practice Senior Solo Compulsory Dances Men (2 groups)
14.25 Practice Senior Men’s Short Programme (3 groups)
16.25 Practice Senior Ladies Short Programme (4 groups)
18.55 Practice Senior Free Dance (2 groups)
19.55 Practice Senior Solo Free Dance Ladies (3 groups)
20.55 Practice Senior Solo Free Dance Men (2 groups)
21.35 End of Practice

Tuesday 17 November (FT-Sportpark)
08.00 COMPETITION SENIOR MEN’S FIGURES
11.30 End of CompetitioN Neue Messe / Convention Hall
07.00 Practice Senior Solo Compulsory Dances Ladies (3 groups)
08.45 Practice Senior Solo Compulsory Dances Men (2 groups)
09.45 Practice Senior Ladies Long Programme (4 groups)
12.45 Practice Senior Men’s Long Programme (3 groups)
15.00 CIPA General Meeting
15.05 Practice Senior Couples Compulsory Dances & OD (2 groups)
17.05 Practice Senior Pairs Short & Long Programmes (2 groups)
19.05 Break
19.45 OPENING CEREMONY MEDAL CEREMONY LADIES/MEN’S FIGURES
21.15 Practice Senior Couples Free Dance (2 groups)
22.15 End of Practice

Wednesday 18 November (FT-Sportpark)
Additional Practice
Neue Messe / Convention Hall
07.00 Practice Senior Couples Compulsory Dances (2 groups)
08.00-12.00 Registration for Show Group
08.00 Practice Senior Pairs (without music) (2 groups)
08.40 Practice Senior Men (without music) (3 groups)
09.40 Practice Senior Ladies (without music) (4 groups)
12.00 COMPETITION SENIOR SOLO LADIES COMPULSORY DANCES
14.00 COMPETITION SENIOR SOLO MEN COMPULSORY DANCES

15.00 Break
14.00 Draw for Show Groups
16.00 COMPETITION SENIOR PAIRS SHORT PROGRAMME
17.10 COMPETITION SENIOR COUPLES COMPULSORY DANCES
18.15 COMPETITION SENIOR LADIES SHORT PROGRAMME
21.00 COMPETITION SENIOR MEN’S SHORT PROGRAMME

23.15 End of Competition

Thursday 19 November (FT-Sportpark)
Additional Practice
Neue Messe / Convention Hall
07.00 Practice Small Show Groups
11.00 Practice Senior Couples Original Dance
12.00 Practice Pairs Long Programme
13.15 Practice Senior Solo Free Dance Ladies
14.55 Practice Senior Solo Free Dance Men
15.45 Break
16.00 COMPETITION SENIOR COUPLES ORIGINAL DANCE
17.00 COMPETITION SOLO FREE DANCE LADIES
18.30 COMPETITION SOLO FREE DANCE MEN

19.15 Break
20.00 COMPETITION SMALL SHOW GROUPS
21.30 COMPETITION SENIOR PAIRS LONG PROGRAMME

23.00 MEDAL PRESENTATION PAIRS LADIES SOLO DANCE MEN’S SOLO DANCE
SMALL GROUPS

Friday 20 November (FT-Sportpark)
Additional Practice
Neue Messe / Convention Hall
08.00 Practice Large Show Groups
09.00-11.30 Registration for Precision Teams
12.00 Draw for Precision Teams
12.00 Practice Senior Couples Free Dance
13.00 Practice Senior Men’s Long Programme
15.30 Practice Senior Ladies Long Programme
18.30 COMPETITION SENIOR COUPLES FREE DANCE
19.45 Break
20.00 COMPETITION LARGE SHOW GROUPS
21.45 MEDAL PRESENTATION SENIOR COUPLES DANCE LARGE GROUPS
22.00 End of Competition

Saturday 21 November Neue Messe / Convention Hall
07.30 Practice Precision Groups
12.00 COMPETITION SENIOR MEN’S LONG PROGRAMME (Grp 1)
13.45 COMPETITION SENIOR LADIES LONG PROGRAMME (Grp 1)

16.00 Break
16.30 COMPETITION PRECISION GROUPS
18.00 COMPETITION SENIOR LADIES LONG PROGRAMME (Final Grp)
19.15 COMPETITION SENIOR MEN’S LONG PROGRAMME (Final Grp)
20.30 MEDAL PRESENTATIONS SENIOR LADIES- MEN PRECISION TEAMS

21.00 CLOSING CEREMONY

  • Show Comments

  • stefania

    I GRUPPI POSSONO PARTECIPARE ALLA CERIMONIA DI APERTURA ?

  • michela sincro roller

    certo che si…..

  • BON BON

    Domanda veramente curiosa … i gruppi sia show che sincronizzato sono sempre stati presenti alla cerimonia d’apertura con la squadra senior! Tutti gli interessati ne sono stati informati alla riunione in occasione del raduno premondiale !

  • stefania

    E’ una domanda lecita visto che gli accrediti per i gruppi sono il giorno dopo e si sa che senza il pass l’atleta non puo’ entrare .le altre cerimonie sono state sempre fatte dopo l’accredito dei gruppi.

  • clod

    hei…come mai non compaiono atleti dell’Argentina in nessuna specialità?
    Qualcuno mi sa dire se appariranno miracolosamente all’ultimo o se quest’anno l’Argentina non partecipa al Campionato del mondo?
    In bocca al lupo a tutti gli atleti italiani
    FORZA RAGAZZI !!!!!
    Clod

  • BRUNO

    SCusate, sapete se si possono seguire i mondiali in TV (anche straniera) o meglio ancora via stream? Conoscete per caso il sito acui collegarsi?
    Grazie.

  • Mauro

    Arrivano gli Argentini…sarà la distanza…

Rispondi

You May Also Like

Novità nella danza, uscita la tabella danze 2014

Documento CIPA n.01 – 2013 Novità: SR 3.07 Fall SR 3.08 Competitive Warm-Ups FR ...

Cipa Rules Book 2011 – Regolamento Cipa 2011

Come anticipato all’aggiornamento 2011 Grazie alla preziosa collaborazione il nostro membro Cipa Nicola Genchi, pubblichiamo ...

Astro Skating Monza presenta “C’era una volta…”

Appuntamento Domenica 9 giugno 2013 al PalaRovagnati di via Parco, 51 a Biassono, ore ...